ALBTIME.COM

Shqip dhe në kohe

Publikohen emrat e të burgosurve të Goli Otokut

30a2d572c55dc67ad1a131ed194b27d1
Lajme

10.01.2014 08:22

Burimi:

Dergoja shokutArkiva Shtetërore e Kroacisë ka publikuar listën e të gjithë të burgosurve të burgut famëkeq Goli Otok në ish-Jugosllavi.

Portali “noviplamen.net” ka publikuar emrat e 16.101 të burgosurve, 413 prej tyre kanë ndërruar jetë gjatë vuajtjes së dënimit. Nga të burgosurit kanë qenë serb, kroat, shqiptarë, slloven dhe maqedonas, por edhe të burgosur të nacionaliteteve të tjera.

Burgu ishte i shtrirë në  ujdhesën Goli Otok, që ka qenë burgu më famëkeq i ish Jugosllavisë pas Luftës së Dytë Botërore.

Ky burg ka qenë me shenjën „strogo poverlivo“ (shumë  konfindenciale). Rasti i burgut famëkeq është zbardhur me detaje të reja, pasi që Kroacia nga viti i kaluar është vend anëtar i Bashkimit Evropian.

Të burgosurit kryesisht ishin aktivistë politik kundër sistemit të asaj kohe dhe që promovonin projekte nacionaliste dhe për ndarjen e federatës Jugosllave.

Ujdhesa Goli Otok që shtrihet në Kroaci është e gjerë afër 2 kilometra dhe po aq edhe e gjatë. Vetëm 1 / 4 e ujdhesës ka qenë pjesë aktive e punueshme. Në gjithë rrethin ujdhesës gjenden bunkerët e betonit. 


Më të rejat nga Lajme

210x150
Rajon
Kush është Alexis Tsipras, kryeministri i ardhshëm grek?

Politikani i majtë grek, Alexis Tsipras shihet si mjeshtër i politikës realiste. Ai është karizmatik, i drejtpërdrejt&eu...

26.01.2015 01:26


210x150
Botë
Ja plani rus për prodhimin e armëve deri në vitin 2017 (Foto)

Ushtria ruse nuk ka të ndalur sa i përket prodhimit të armëve. Së fundmi, ushtria ruse ka prodhuar edhe artileri të t...

26.01.2015 01:25


210x150
Botë
​Cilat shenja tregojnë se një politikan është edhe spiun?

Cili nga diplomatët është spiun? Cili nga spiunët mund të jetë agjent i dyfishtë? Dhe cilët liderë bot&eu...

26.01.2015 01:23


210x150
Botë
Pamje të pjesëtarëve të vrarë të ISIS'it nga kurdët në Kobane (Foto/Video +18)

Përveç fotografive, kurdët kanë publikuar edhe pamje me video nga aksioni që kanë ndërmarrë sot në qyte...

26.01.2015 01:23


210x150
Botë
Doktorojnë në ETH të Cyrihut dhe motivojnë të rinjtë shqiptarë për studime

Funksioni i këtij grupi doktorantësh shkon përtej ligjërimit dhe punës shkencore nëpër kabinete. Qëllimi i tyr...

26.01.2015 01:18